Share this page on facebook
Sports
Making tracks to sectionals PDF Print E-mail
News
Written by Steve Ostermann   
Wednesday, 25 May 2011 16:01

CG-B boys, girls advance from Div. 2 regional meet; Ozaukee qualifies in Div. 3

There was no shortage of sectional qualifiers for the Cedar Grove-Belgium track and field teams in a WIAA Division 2 regional meet at Valders on Monday.

Leading the boys’ squad were Zacke Lyons, who won the triple jump with a leap of 42 feet, 1.75 inches and was second in the long jump (20-0), and Alex Giles, who took first in the 200-meter dash (23.7 seconds).

Pacing the Rockets’ girls was Molly Ison, who won the 400 dash (1:01.15). Kiera Depies took second in the 3,200 run (12:11.09).

The top four finishers in each event advanced to a sectional meet Thursday’s at Freedom High School.

Also qualifying for the Cedar Grove-Belgium boys were third-place finishes by Joel Merritt in the 1,600 run (4:42.24) and Alex Holle in the 3,200 run (10:22.64) and fourths by Kyle Kirst in the triple jump (39-7) and Merritt in the 800 run (2:05.21).

The girls’ other qualifying efforts included thirds from Depies in the 1,600 run (5:35.46), Marina Paul in the 800 run (2:30.75), the 3,200 relay team of Erika Meinen, Jericho Deunk, Ison and Paul (10:28.41) and the 1,600 relay team of Jackie Bruggink, Ison, Meinen and Paul (4:18.4) and fourths by Jericho Deunk in the 800 run (2:32.09) and the 800 relay team of Aylin Birlik, Bruggink, Carina Deppiesse and Ashley Tarvas (1:56.45).

The Cedar Grove-Belgium girls finished fourth in the nine-team meet with 70 points. Sheboygan Falls was first with 158.5 points.

The Rocket boys scored 62 points, good for seventh place. Champion Kiel had 133 points.

Warriors break school record

The Ozaukee track and field teams had 19 sectional-qualifying performances in a Division 3 regional meet at Kohler on Monday and broke a school mark in the process.

The boys’ 800 relay team of Devon Linzenmeyer, Jason Gensrick, Hunter Hess and Steve Street placed first in a record time of 1:35.67.

The boys’ other qualifying efforts included a first by Noah Stahl in the high jump (6-2); seconds by Linzenmeyer in the long jump (18-2) and the 400 relay team of Gensrick, Linzenmeyer, Hess and Street (46.32); a third by the 1,600 relay team of Doug

Grimm, Dustin Richter, Street and Gensrick (3:46.1); and fourths by Kaleb Mabry in the triple jump (38-0), Mabry in the long jump (17-4), Josh Werner in the 300 hurdles (47.72), Jim D’Angelo in the discus (115-8) and Hess in the 100 dash (12.14).

Placing first for the Ozaukee girls was the 1,600 relay team of Lisa Wojciechowski, Sarah Brown, Bailey Johnson and Aman Gill (4:27.28).

Also qualifying for the girls were a second by the 800 relay team of Brown, Natalie Clark, Wojciechowski and Johnson (1:55.31); thirds by Brown in the 800 run (2:37.93), Clark in the 100 hurdles (18.79) and high jump (4-6), Gill in the 300 hurdles (54.09) and Johnson in the long jump (13-5-1/4); and fourths by Wojciechowski in the 100 dash (14.54) and Emily Utecht in the high jump (4-4).

The qualifiers will participate in the Princeton Sectional on Thursday.

The Ozaukee boys placed fourth in the regional meet with 88 points. Kohler won the team title with 135 points.

In the girls’ competition, Ozaukee was fourth with 71 points. Champion Sheboygan Lutheran had 161 points.

 

Grafton athletes shine in Div. 1 home regional; Port excels at Sheboygan North


GRAFTON JUNIOR Jason Zahn continued to shine in the throwing events Monday, placing first in the discus and second in the shot put during a WIAA Division 1 regional meet at home.
                                                                           Photo by Sam Arendt
Four first-place finishes led solid showings by the host Grafton track and field teams in a WIAA Division 1 regional meet Monday.

For the Grafton girls, sophomore Cathy Brunette won the high jump by clearing 5 feet and was a member of the first-place 400-meter relay team that also included Emily Schreiner, Carrie Herian and Sara Grange (50.4 seconds).

Leading the Grafton boys were victories by sophomore Marcus Hill in the 400 dash (50.93) and junior Jason Zahn in the discus (164-6).

The top four finishers in each event will advance to Thursday’s sectional meet at Homestead.

Also qualifying for the Grafton girls were second-place finishes by Brunette in the 100 hurdles (15.27) and Sara Grange in the 100 dash (12.68) and 200 dash (26.9); thirds by the 3,200 relay team of Megan Pawlak, Jamie Karrels, Kylie Longoria and Amber Ducheny (10:25.37); and fourths by Grange in the high jump (4-10), Alicia Magritz in the discus (90-9) and Emily Montaine in the shot put (32-2-1/2).

The Grafton girls finished fifth in the eight-team meet with 90.5 points. Whitefish Bay took first with 135 points, and Homestead was second with 120.5.

The Grafton boys’ other sectional-qualifying efforts included seconds by Zahn in the shot put (52-2), Justin Tomashek in the 400 dash (51.63) and the 1,600 relay team of Erick Huertas, Sean Hanley, Hill and Tomashek (3:25.3) and a fourth by the 3,200 relay team of Adam Kahmann, Steven Duarte, Stefan Lundgren and Chris Rose (9:18.75).

The Grafton boys scored 60.33 points, good for seventh place. Homestead was first with 196.5 points, and runner-up Cedarburg had 106.

Port boys, girls advance

Four first-place finishes propelled the Port Washington boys’ track and field team to runner-up honors in a Division 1 regional meet at Sheboygan North on Monday.

The Pirates got wins from senior Joe McIlree in the 400 dash (52.26), senior Jared Sandlin in the 800 run (1:59.87), junior Zach Hauser in the discus (149-9) and the 1,600 relay team of Marty Franzkowiak, Eric Didier, Sandlin and McIlree (3:30.36).

The Port boys’ other qualifying finishes for the Oshkosh West Sectional on Thursday were seconds by Jared Burris in the 1,600 run (4:45.98) and Jake Verfuerth in the 3,200 run (10:05.33); thirds by Augie Yates in the 3,200 run (10:07.84) and the 3,200 relay team of Justin Fote, Sandlin, McIlree and Yates (8:33.62); and fourths by Franzkowiak in the long jump (19-1-3/4) and Darius Will in the triple jump (39-8-1/2).

The Port boys scored 105 points, trailing only West Bend West (125) in a nine-team field.

Sectional-qualifying finishes for the Port girls included a second by Payton Greisch in the 400 dash (1:00.84); thirds by Bianca Benkley in the 3,200 run (11:48.41) and 1,600 run (5:23.37), Marly Trier in the discus (115-0) and shot put (34-8-1/2), Emma Shelander in the triple jump (34-3-1/2) and Greisch in the 800 run (2:28.13); and fourths by Anna Pierringer in the high jump (4-10) and the 3,200 relay team of Sydney Greisch, Kristina Rossi, Diana Seer and Bonnie Allen  (10:09.43).

The Pirates finished sixth in the girls’ team standings with 73 points. Champion Plymouth had 138 points, and Sheboygan North was second with 116.

 
A soccer title for the taking PDF Print E-mail
News
Written by Steve Ostermann   
Wednesday, 25 May 2011 15:59

Top-ranked Grafton girls set to grab first NSC crown after two more wins extend unbeaten streak to 20 games


History is within the grasp of the Grafton girls’ soccer team.

By winning their final two regular-season games this week, the Black Hawks will capture their first North Shore Conference title in the sport.

With victories over Port Washington on Tuesday and Cedarburg on Thursday, coach Don Arnold’s squad would wrap up NSC play with a first-place, 6-0-1 mark.

“It would be a great accomplishment for the girls, but first we have to win two tough games,” Arnold said.

“We can do it, but it won’t be easy.”

But it will be quite doable for the Hawks, who last week improved their season record to 18-1-3, stretched their unbeaten streak to 20 games and moved into the No. 1 spot among Division 1 teams in the Wisconsin Soccer Coaches Association’s state poll.

The Hawks put themselves in the driver’s seat for their first soccer title in the league’s 26-year history by scoring a pair of impressive road wins last week.

After edging first-place Germantown on May 17, Grafton blanked Nicolet, 3-0, two days later to improve to 4-0-1 in the conference.

Juniors Hannah Eichler and Carley Pfannerstill provided most of the offensive spark for the Hawks.

Eichler had two goals, starting with a score off a cross from Pfannerstill in the 17th minute.

In the second half, the pair collaborated again, with Eichler finding the net at 43 minutes. Pfannerstill capped the scoring in the 75th minute with a goal off a through ball from Alyssa Arnold.

Grafton 1, Germantown 0

Angie Mann’s goal in the 51st minute gave the Hawks all the scoring they needed in a hard-fought victory.

The sophomore forward followed up a shot by Eichler that deflected off the Germantown keeper.

“It was a very tough game against a young, talented team,” coach Arnold said. “Both teams battled back and forth.

“We came out on our heels early in the second half, but then we stepped it up.”

Grafton finished with eight shots on goal to Germantown’s four.

Germantown fell to 4-1-0 in league play and 8-3-1 overall.

A win over last-place Port on Tuesday will give the Hawks a shot at an undisputed title when they host Cedarburg at 7 p.m. Thursday.

 
Grafton rallies past Port in North Shore softball finale PDF Print E-mail
News
Written by Ozaukee Press   
Wednesday, 25 May 2011 15:57

A late rally propelled the Grafton softball team to a 15-7 win over Port Washington in the North Shore Conference finale for both squads Monday.

Host Port jumped ahead early and took a 7-3 lead into the sixth inning. However, Grafton pulled away by scoring five runs in the sixth and seven runs in the seventh.

Grafton won despite committing five errors and being outhit, 10-9.

The victory left the Black Hawks with an 11-3 record, good for third place in the league race. Port finished 8-6.

Grafton was led at the plate by Amanda Hunt, who went 3-for-4, and Aly Bartel, who was 2-for-3.

Bartel also got the win, pitching the final three innings in relief of Hunt, who started.

Port was led by Sam Wagner, who was 3-for-4. Mikayla Hilton had two hits.

In another NSC finale Monday, Germantown won the title by defeating defending champion Homestead, 4-1.

 
<< Start < Prev 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 Next > End >>

Page 183 of 258
advertisement
Banner
Banner
Banner