Share this page on facebook
A picture of relay reliability PDF Print E-mail
News
Written by STEVE OSTERMANN   
Wednesday, 14 May 2014 15:27

Miller, Salm, Tobianski and Huertas maintain Hawks’ state-leading pace in 1,600; Port wins twice in NSC races

A familiar group continued to propel the Grafton boys’ track and field team last Friday at Arrowhead High School.

Not only did the 1,600-meter relay of Sam Miller, Matt Salm, Patrick Tobianski and Erick Huertas race to first place at the annual Myrhum Invitational, they did so in impressive fashion.


With a time of 3 minutes, 21.11 seconds, the group lowered its state-best effort this season by more than two seconds.


“They continue to run very well,” Grafton coach Kevin Kriegel said. “Our hope is to keep getting faster and break the school record.”


That mark — 3.20.0 set last year — appears to be well within reach.


The relay win gave the Black Hawks 10 of their 44 points, good for seventh place in 16-team meet.


Huertas, a senior, also figured heavily in the scoring by taking second in the 400 dash (49.21) and third in the 200 dash (22.61).



Grafton got a second from Despot Gligorevic in the discus (a personal-best 142 feet, 11 inches) and third from the 800 relay of Alex Gall, Miller, Zach Greenwood and Salm (1:31.97).


“Despot gave us a huge lift in the discus,” Kriegel said.


Taking seventh were Alex Weinhold in the 1,600 run (4:33.95), Jacob Woolf in the 3,200 run (10:02.98) and Greenwood in the pole vault (12-0).


Middleton won the boys’ team title with 125.75 points, well ahead of runner-up Arrowhead’s 68.


Kriegel said he was pleased with the Hawks’ showing in a meet dominated by teams with superior depth.


“There were so many teams that had bigger numbers. We did well to finish as high as we did,” he said.


In the girls’ portion of the meet, Grafton was last among 20 teams with two points.


Hannah Weber had the short-handed Hawks’ lone scoring finish with a seventh in the 300 hurdles (50.48).


Pirates take 8th in Ashwaubenon meet


The Port Washington girls’ track and field team had 12 scoring efforts on the way to eighth place in the Al Vandenberg Invitational at St. Norbert College last Saturday.


The Pirates collected 44 points in the nine-team competition, which was won by DePere with 191.5.


Port’s top finishes were a second by the 3,200 relay of Brianna Ahner, Lillie Cook, Sophie Dimer and Brenna Russell (11:08.64) and a fourth by Anna Sandberg in the 300 hurdles (53.2).


Taking fifth were Anja Smith in the 200 dash (28.06), high jump (4-6) and triple jump (31-7-1/2), Myria Hubert in the 100 dash (13.78) and Abby Kotecki in the 3,200 run (12:59.09).


The Pirates were missing several runners but had several good performances, coach Joe Adamak said.


“The kids who were able to be there did a nice job,” he said.  “It was a beautiful day and a chance to run on a new track.”


Grafton boys 4th at conference relays


Three winning performances carried host Grafton to fourth place in the boys’ portion of the North Shore Conference relays May 7.


The Hawks got wins from the 800 team of Gall, Salm, Huertas and Nic Fullington (1:30.73); the 1,600 team of Miller, Gall, Tobianski and Salm (3:27.02); and the 800 sprint medley team of Fullington, Gall, Miller and Huertas (1:34.16).


Grafton scored 65 points, two behind third-place Whitefish Bay in the eight-team standings.


Homestead won the boys’ title with 86 points, and Germantown was second with 79.


Port Washington was fifth with 57 points, followed by Cedarburg (52), Milwaukee Lutheran (46) and Nicolet (8).


Taking second for Grafton were the 400 team of Will Favret, Salm, Greenwood and Fullington (44.72); the 6,400 team of Parker White, Woolf, Max Jensen and Weinhold (19:22.9); and the distance medley team of Tobianski, Joe Docter, Woolf and Weinhold (10:56.1).


The Port boys got wins from the distance medley team of Eagan Norman, Brandon Moeller, Taylor Godersky and Nick Michalowski (10:53.83) and the 6,400 team of Bill Ernest, Norman, Michalowski and Godersky (19:15.45).


Taking third for the Pirates were the 3,200 team of Ernest, Norman, Godersky and Nick Gaulke (8:45.35); the high-jump trio of Marty Franzkowiak, Darius Will and Alec Manley (16-0); and the long-jump trio of Will, Franzkowiak and Tom Rose (58-0).


In the girls’ competition, Grafton was sixth with 36 points, and Port was seventh with 23.


Homestead won the title with 97 points, followed by Germantown (94), Whitefish Bay (92), Cedarburg (58) and Nicolet (44) in the top five.


Grafton’s top finish was a first by the discus trio of Ashley Tanski, Stephanie Haebig and Alicia Magritz (286-11).


The Hawks got thirds from the sprint medley team of Anya Dillahunt, Alina Dillahunt, Adele Danner and Nikki Kreutzer (1:55.83) and the shot-put team of Tanski, Kaytie Lighthizer and Haebig (90-4).


Port got a third from the 300 hurdles team of Kylee Paradowski, Sarah Colden and Amanda Kissinger (2:42.4) and fourths from the high-jump trio of Smith, Colden and Kissinger (13-3) and shot-put team of Murar, Brynn Greisch and Addie Bretl (84-10).


This week, Grafton will host the Black Hawk Invitational at 4 p.m. Friday.


The 11-team field will also include the Port Washington girls, Whitefish Bay, Random Lake, West Bend East, Sheboygan North, Beaver Dam, Milwaukee Madison, Milwaukee Marshall, Milwaukee Washington and Milwaukee Messmer.


The Port boys were scheduled to participate in the Ron Burling Invitational in Menomonee Falls on Tuesday and the Bulldog Invitational at Cedarburg on Thursday.


On May 20, all Grafton and Port teams will travel to Homestead for the conference outdoor meet.


Image information: WITH A BATON EXCHANGE from Sam Miller, Erick Huertas got ready to run the final leg on the Grafton boys’ first-place sprint medley team at the North Shore Conference relays.        Photo by Sam Arendt

Comments (0)Add Comment

Write comment
You must be logged in to post a comment. Please register if you do not have an account yet.

busy
 
advertisement
Banner
Banner