Share this page on facebook
Williams, Zwagerman set Holland Fest pace PDF Print E-mail
News
Written by Ozaukee Press   
Wednesday, 31 July 2013 15:04

Oostburg man, Illinois woman can’t be caught in pursuit of 10K honors during 34th annual Cedar Grove races

Unseasonably cool weather greeted more than 550 runners and walkers as they took to the streets for the 34th annual Holland Fest Run in Cedar Grove last Saturday.

Jordan Williams of Oostburg raced to top honors in the 10-kilometer event, crossing the finish line in 32 minutes, 18 seconds. Taking second in 33:30 was Ryan Mugan of Howards Grove.

Placing first in the women’s 10K race was Jenny Zwagerman of Champaign, Ill., who finished in 39:35. The runner-up was Kiera Depies of Cedar Grove in 40:43.

Alex Aman of St. Charles, Ill., won the men’s two-mile race in 9:21.

Shannon Teunissen of Belvidere, Ill., won the women’s two-mile run in 10:43.

The event also featured a two-mile walk. Runners and walkers followed a course that started at Independence Park and continued through the village and on surrounding roads.

A summary of the top finishes in each race follows.



10-Kilometer Run

Male Division


Overall Winner — Jordan Williams, Oostburg, 32:18.

Age 13 and Younger — 1, Stephen Lavey, Cedar Grove, 37:58; 2, Jacob Eernisse, Oostburg, 41:29; 3, Bryce Ketterhagen, Cedar Grove, 44:56.

14-19 — 1, Alex Holle, Cedar Grove, 36:21; 2, Sam Wensink, Oostburg, 36:40; 3, Alec Weinhold, Random Lake, 37:35.

20-29 — 1, Jordan Williams, 32:18; 2, Ryan Mugan, Howards Grove, 33:30; 3, Matthew Jungers, Random Lake, 39:53.

30-39 — 1, Mark Manz, Kiel, 33:56; 2, Andy Remley, Bolingbrook, Ill., 36:40; 3, Sean O’Brien, Belgium, 39:29.

40-49 — 1, Jim Stanek, Saukville, 37:35; 2, Michael Bunton, Cedarburg, 41:51; 3, Brian LeMahieu, Sheboygan, 42:32.

50-59 — 1, Les Paul, Cedar Grove, 39:57; 2, Alastair Matthews, Kiel, 45:18; 3, Mark Hubert, Sheboygan, 47:14.

60-69 — 1, Ernst Wendland, Lusaka, Zambia, 40:43; 2, Greg Bachrach, Oostburg, 53:10; 3, Warren Schmidt, Oxford, Iowa, 59:32.

Female Division

Overall winner — Jenny Zwagerman, Champaign, Ill., 39:35.

13 and Younger — 1, Emily Sass, Cedar Grove, 52:49; 2, Julia Kostner, Glendale, 53:39; 3, Abby Moore, Elkhart Lake, 1:08.39.

14-19 — 1, Kiera Depies, Cedar Grove, 40:43; 2, Tammi Del Ponte, Cedar Grove, 41:28; 3, Lily Paul, Cedar Grove, 42:39.

20-29 — 1, Jenny Zwagermann, 39:35; 2, Marina Paul, Cedar Grove, 41:28; 3, Kelsey TeBeest, Oostburg, 41:41.

30-39 — 1, Nell Shuttleworth, Chicago, 44:12; 2, Kim Brill, Oostburg, 48:09; 3, Anne Johnson, Sheboygan, 49:41.

40-49 — 1, Patty Eernisse, Oostburg, 45:06; 2, Wendy Christopherson, Pewaukee, 50:27; 3, Linda Pierschalk, Saukville, 51:21.

50-59 — 1, Kathi Castle, Bayside, 51:11; 2, Karen Wilkens, Random Lake, 53:18; 3, Donna Koeble, Wauwatosa, 53:55.

60-69 — 1, Patty Lynch, Fond du Lac, 49:35; 2, Judy DenBoer, Cedar Grove, 1:02.04; 3, Carla Schmidt, Oxford, Iowa, 1:07.43.

2-Mile Run

Male Division

Overall Winner — Alex Aman, St. Charles, Ill., 9:21.

9 and Younger — 1, Tysen Braatz, Elkhorn, 12:39; 2, Cole Ketterhagen, Cedar Grove, 14:36; 3, Jacob Kastner, Glendale, 14:39.

10-14 — 1, Zachary Hendrikse, Sheboygan, 12:14; 2, Jacob Fischer, Port Washington, 12:18; 3, Jake Daane, Oostburg, 12:29.

15-19 — 1, Adam Daane, Oostburg, 9:30; 2, Jordan Molter, Oostburg, 10:39; 3, Garret Klomperhover, Sheboygan, 11:05.

20-29 — 1, Alex Aman, 9:21; 2, David Wheeler, Waukesha, 9:33; 3, Jeffrey Johnson, Darien, Ill., 9:44.

30-39 — 1, Tony Teunissen, Belvidere, Ill., 9:27; 2, David Johnson, Darien, Ill., 9:36; 3, Dan Wolf, Oostburg, 11:23.

40-49 — 1, Jeff Schreiver, West Bend, 11:17; 2, Ricky Behnke, Sheboygan, 11:47; 3, David Wensink, Sheboygan Falls, 12:07.

50-59 — 1, Terry Willoughby, Waldo, 12:39; 2, Todd Harrison, West Bend, 13:20; Leon Wolf, Custer, 13:52.

60-69 — 1, Clyde Moser, Fond du Lac, 12:27; 2, Paul Badura, Greendale, 12:30; 3, Dick Van De Kreeke, Sheboygan, 12:44.

70 and Older — 1, John Riordan, Belgium, 17:39; 2, Wayne Lammers, Oostburg, 19:16; 3, Dan Theune, Cedar Grove, 19:51.

Female Division

Overall Winner — Shannon Teunissen, Belvidere, Ill., 10:43.

9 and Younger — 1, Faith Konzak, Cedar Grove, 16:36; 2, Hadley Heimerman, Cedar Grove, 17:35; 3, Tara Schmitz, Cedar Grove, 18:12.

10-14 — 1, Hannah Voeller, Saukville, 12:47; 2, Taylor Oonk, Sheboygan Falls, l3:13; 3, Leah Gudex, West Bend, 13:25.

15-19 — 1, Kyra Gudex, West Bend, 11:37; 2, Georgia Harrison, West Bend, 12:17; 3, Hannah Modahl, Oostburg, 13:38.

20-29 — 1, Danielle Smith, St. Charles, Ill., 11:12; 2, Lisa Koller, West Bend, 12:40; 3, Jessica Meinen, Cedar Grove, 13:02.

30-39 — 1, Shannon Teunissen, 10:43; 2, Molly Remley, Lisle, Ill., 11:31; 3, Julie Ravet, Whitefish Bay, 11:54.

40-49 — 1, Kenda Kettenhoven, Cedar Grove, 13:35; 2, Ann Limberg, Sheboygan Falls, 14:07; 3, Phoedra Christou, Milwaukee, 14:16.

50-59 — 1, Peggy Deheck, Fredonia, 16:00; 2, Barb McKichan, Sheboygan, 16:54; 3, Teresa Grossheim, Oostburg, 17:27.

60-69 — 1, Mary Reichling, Malone, 17:36; 2, Sally Rubach, Burlington, 18:27; 3, Cheryl Lorenz, West Bend, 21:58.

70 and Older — 1, Marcia Balthazar, West Allis, 19:42; 2, Nancy Panzer, Kewaskum, 20:46; 3, Virginia Kumrow, Adell, 29:47.


Image Information: JORDAN WILLIAMS (left) was the overall winner of the 10-kilometer race at the 34th annual Holland Fest Run last Saturday, and Jenny Zwagerman (right) was the women’s champion.   Photos by Sam Arendt


Comments (0)Add Comment

Write comment
You must be logged in to post a comment. Please register if you do not have an account yet.

busy
 
advertisement
Banner
Banner
Banner